
Współpraca powiatu z organizacjami pozarządowymi była głównym tematem wrześniowej sesji Rady Powiatu. Posiedzenie odbyło się 29 września w starostwie, a w obradach uczestniczyło 20 radnych.
Współpracę oraz działania wspierające organizacje pozarządowe z terenu Powiatu Mikołowskiego omówiła Aleksandra Łataś-Makuch, naczelnik Wydziału Rozwoju Zdrowia i Promocji. W swym wystąpieniu zwróciła uwagę na podmioty reprezentujące powiat, które stale współdziałają z NGO-sami m.in. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Urząd Pracy czy też wydziały starostwa odpowiedzialne m.in. za kwestie zdrowia i promocji, zarządzania bezpieczeństwem czy też edukacji i wspierania sportu.
Wymieniła również wspólne inicjatywy prowadzone przez starostwo w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi, chociażby punkty nieodpłatnych porad prawnych prowadzone przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego DOGMA, czy Fundację GaSzo realizującą projekt SAMOrządni Seniorzy w Powiecie Mikołowskim.
Obecnie w Powiecie Mikołowskim działa 212 organizacji pozarządowych.
Przybyli na sesję przedstawiciele dwóch stowarzyszeń – Centrum Społecznego Rozwoju oraz Mikołowskie Stowarzyszenie Pomocy Psychospołecznej i Profilaktyki ZMIANA przybliżyli prowadzoną przez nie działalność.
W części poświęconej uchwałom, radni przyjęli zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Mikołowskiego na okres od 2021 do 2032 roku, a także zaakceptowali zamiany w budżecie. Zgodzili się również na wystawienie weksla in blanco przez Centrum Zdrowia w Mikołowie sp. z o.o. jako zabezpieczenie projektu termomodernizacji Szpitala Powiatowego oraz Poradni Lekarza Rodzinnego przy ul. Wojska Polskiego w Mikołowie-Mokrem.
Mówiąc o pracach Zarządu Powiatu, starosta Mirosław Duży omówił podjęte przez te gremium uchwały, poinformował o trwających pracach nad przyszłorocznym budżetem, wizycie w Reńskim Powiecie Neuss oraz wręczeniu stypendiów uczniom szkół prowadzonych przez Powiat Mikołowski.
Pełna relacja z obrad w zakładce e-Sesja.