Szyją maseczki, drukują obręcze do przyłbic. Szkoły powiatu mikołowskiego wspierają medyków w czasie pandemii

Obrazek wyróżniający dla wpisu Szyją maseczki, drukują obręcze do przyłbic. Szkoły powiatu mikołowskiego wspierają medyków w czasie pandemii

„Tyle o sobie wiemy ile nas sprawdzono”- te słowa z wiersza Wisław Szymborskiej doskonale oddają obecną sytuację, kiedy każdy z nas w czasie pandemii może sprawdzić, ile innym może z siebie dać. Właśnie dlatego tak ważne jest propagowanie akcji pomocowych chociażby takich, w które włączyły się nasze szkoły.

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach podzielił się informacją o inicjatywie realizowanej przez jedną z nauczycielek tej szkoły, która zaangażowała się w akcję szycia maseczek ochronnych (jednorazowych i wielokrotnego użytku) dla osób prywatnych oraz personelu medycznego. Pomogła w tym szkoła, udostępniając będące na jej wyposażeniu maszyny do szycia.

„Organizatorkami całego przedsięwzięcia są Siostry Służebniczki z Ornontowic, które nawiązały kontakt z Instytutem Onkologicznym w Gliwicach, dla którego szyły maseczki, a także szukały wolontariuszy, którzy przyłączą się do tej akcji. Obecnie nasza grupa liczy prawie 40 osób. Szyjemy maseczki flizelinowe oraz z materiału, zaś odbiorcami są nie tylko placówki medyczne, ale również ośrodki pomocy społecznej oraz osoby potrzebujące. Do świąt wielkanocnych jako grupa przygotowaliśmy ich 4,5 tysiąca z czego ponad 3 tysiące trafiło do gliwickiej onkologii” – relacjonuje nauczycielka ornontowickiej ZSP, która uczestniczy w tej grupie pomocowej.

W Zespole Szkół Technicznych w Mikołowie drukowane są obręcze do przyłbic w ramach akcji „Przyłbica dla lekarza”. Te wykonywane są na drukarkach 3D.

„Nasza szkoła wraz z Politechniką Gliwicką Wydział Inżynierii Biomedycznej oraz firmą Laser Gliwice wykonuje przyłbice ochronne. Nasza rola polega na wydrukowaniu na drukarkach 3D obręczy do nich, które są przekazywane do politechniki, gdzie trafiają też płyty z tworzywa i tam składane. Jako szkoła udostępniamy więc nasz sprzęt, materiał do wydruku obręczy oraz obsługę drukarek czym zajmuje się trzech naszych nauczycieli” – wyjaśnia Elżbieta Jabłońska dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie.

W pierwszej partii przekazanych do Wydział Inżynierii Biomedycznej zostało 36 obejm, zaś wszystkich wydrukowano ponad 50. Około 10 już w postaci gotowych przyłbic trafiło z powrotem do Mikołowa, pozostając w dyspozycji Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Starostwa Powiatowego. „Chcemy kontynuować te akcje ale do tej pory wykonywaliśmy te elementy z filamentu, którego zapas mieliśmy w szkole i obecnie stajemy przez koniecznością jego dokupienia” – przyznaje dyrektorka ZST.

Projekt i realizacja - zatorski.eu - profesjonalne strony internetowe dla biznesu - Powered by WordPress