20 lat powiatu i 25 lat współpracy

Obrazek wyróżniający dla wpisu 20 lat powiatu i 25 lat współpracy

W tym roku mija 20 lat od powstania powiatu mikołowskiego oraz 25-lat współpracy z Reńskim Powiatem Neuss. Główne obchody zaplanowane zostały na 13-15 września. By jednak zapewnić odpowiednią oprawę temu wydarzeniu 25 marca w starostwie odbyło się spotkanie przedstawicieli Reńskiego Powiatu Neuss z władzami powiatu mikołowskiego oraz pięciu naszych gmin.

Witając gości z Niemiec starosta Mirosław Duży przypomniał wkład powiatu Neuss w tworzenie naszej wspólnoty powiatowej i wsparcie jakiego wówczas udzielił. Mówił również jak ważne jest to, iż nasze oba kraje są częścią zjednoczonej Europy.

– Europa osiągnęła sukces i aby nie paść ofiarą tego sukcesu musi być zjednoczona – podkreślił starosta mikołowski Mirosław Duży.

Z kolei wicestarosta Horst Fischer zwrócił uwagę jak ważne jest pokojowe współistnienie w Europie. – Dobrze, że razem budujemy dom jakim jest Europa i wprowadzamy w tę ideę młode pokolenie – zaznaczył.

W spotkaniu ze strony niemieckiej uczestniczył poza wicestarostą Horstem Fischerem, który odwiedził nasz powiat wraz ze swoją małżonką, przybyli dyrektor urzędu powiatowego Neuss Dirk Brugge, przewodniczący Komitetu Partnerskiego Franz-Josef Radmacher, Karl Kress z Towarzystwa Przyjaciół Miasta Zons, były starosta Dieter Patt,  Lydia Merker dyrektor biura ds. europejskich oraz Georg Muschalik – tłumacz.

Powiat mikołowski poza starostą reprezentowali wicestarosta Tadeusz Marszolik, członkowie Zarządu Powiatu: Grażyna Nazar i Henryk Stencel, sekretarz powiatu Łukasz Ryguła oraz naczelnik Wydziału Promocji Rozwoju i Polityki Zdrowotnej Aleksandra Łataś-Makuch. Orzesze reprezentował burmistrz Mirosław Blaski, Wyry wójt Barbara Prasoł, Ornontowice wójt Marcin Kotyczka, obecni byli również pracownicy biur promocji i jednostek kultury z gmin naszego powiatu.

Poza spotkaniem w starostwie, w trakcie którego omówiono propozycję wrześniowych obchodów, goście z Neuss odwiedzili m.in. Łaziska Górne i Ornontowice, zaś 26 kwietnia- Hutę Szkła w Orzeszu.

Projekt i realizacja - zatorski.eu - profesjonalne strony internetowe dla biznesu - Powered by WordPress