
Projekt corocznych międzynarodowych obozów młodzieżowych jest realizowany od roku 1997. Współpracę w tym zakresie zainicjowały Powiat Mikołowski oraz Reński Powiat Neuss (Niemcy). Początkowo w projekcie brały również udział Węgry (miasto Tiszafüred) oraz Grandola (Portugalia), jednakże później się wycofały. Od roku 2013 głównymi partnerami pozostają Niemcy i Polacy.
Kolejne wakacyjne obozy odbywają się cyklicznie w jednym z państw, i tak w tym roku obóz odbył się w Mönchengladbach w Niemczech w dniach 16-27 lipca, a jego tematem przewodnim była integracja europejska- „We are Europe- jesteśmy Europą”.
Corocznie kraj, będący organizatorem, stara się o dofinansowanie projektu międzynarodowych obozów młodzieżowych ze środków w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, co znacznie redukuje koszty uczestnictwa młodzieży w obozach. Pozwala to młodzieży pochodzącej z rodzin o niższych dochodach nie tylko wyjechać na wakacje zagraniczne, ale także realizować wspólne przedsięwzięcie z rówieśnikami z sąsiedniego kraju.
Wspólne uczestnictwo w wyżej wymienionych akcjach partnerów z Polski i Niemiec ma podkreślić znaczenie uniwersalnej kultury europejskiej, jak i społeczno-kulturowej odrębności krajów partnerskich. Dzięki takim obozom, młodzież poznaje kraj partnerski, wymienia doświadczenia w zakresie kultury, poznaje warunki codziennego życia rówieśników. Sprzyjają temu między innymi tradycyjnie już organizowane w czasie trwania obozu dni narodowe, poświęcone kulturze i sztuce każdego z krajów uczestniczących.
Przewodnim wątkiem spotkania w Niemczech było wzmocnienie więzów międzyludzkich oraz wyodrębnienie własnej tożsamości kulturowej w międzynarodowym zespole młodych ludzi w trakcie prowadzonych warsztatów multimedialnych. Jednakże bardzo istotny był również fakt wzajemnego uświadamiania sobie wspólnej europejskiej tożsamości w środowisku młodzieżowym.
Zorganizowane zostały warsztaty w dziedzinie twórczości multimedialnej oraz filmów animowanych, do których odpowiednio wcześniej młodzież przygotowała się na treningach. Młodzież również uczestniczyła w spotkaniach dyskusyjnych na temat form spędzania wolnego czasu i szeroko pojętej rekreacji. Podkreślona została nie tylko istotność wysiłku umysłowego, ale również dbanie o kondycję fizyczną. W związku z tym odbyło się zwiedzanie miejsc, ważnych zarówno pod względem historycznym, jak i przyrodniczym oraz rekreacyjnym (Kolonia, Bruksela (Belgia)- Expo oraz Maastricht (Holandia).
Efektem końcowym stało się stworzenie czterech filmów animowanych o zróżnicowanej specyfice za pomocą takich narzędzi jak Power Director i Stop Motion, poswięconych ludziom, miejscom, przyrodzie i wydarzeniom, jak zarówno wystawy multimedialnej w siedzibie Jugendamtu Reńskiego Powiatu Neuss w Korschenbroich.
Młodzież przeprowadziła też Dzień Polsko-Niemiecki, podczas którego rozpowszechniana była idea poszanowania i integracji kultur sąsiadujących ze sobą krajów.
Połączenie zajęć integracyjnych i kulturalnych z pewnością przyczyniło się do rozwoju psychofizycznego młodzieży. Ponadto młodzież miała okazję przedstawić narodowe potrawy,
z uwzględnieniem tego, co w nich najlepsze i najzdrowsze. W ten sposób systematycznie są rozwiązywane wzajemne stereotypy dotyczące kuchni narodowych Polski i Niemiec.
Edward Dawidowski zastępca naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju